Bankbin
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
bankbin
۱۲ فروردین ۱۳۹۰

راهنمای خدمات ارزی بانک ملت

خدمات ارزی
بانک ملّت در راستای ارائه خدمات نوین و مطلوب بانکی در سطح بین المللی به هموطنان گرامی و با نگرش به اهمیت بانکداری بین الملل در دنیای امروز، قصد دارد بعضی از خدمات ارزی در سطح این بانک را به شما عزیزان معرفی نماید.
بانک ملّت با بکارگیری استانداردهای بانکداری جهان و نیز بهره مندی از فن آوری های نوین ضمن گام نهادن در مسیر بانکداری الکترونیک، تنوع خدمات ارزی را مدنظر قرار داده تا بدین ترتیب بتواند سهم شایسته خود را در این راه تحقق بخشد و همچنین به منظور تسهیل امر تجارت و همسو با سیاستهای کلان دولت خدمتگزار مبنی بر گسترش صادرات غیرنفتی آمادگی خود را جهت ارائه کلیه خدمات ارزی در شعب ارزی اعلام نماید.

خدمات مربوط به حواله ارزی
حواله ارزی عبارت است از نوعی دستور پرداخت که به موجب آن یک بانک بنا به تقاضای مشتری عهده یکی از بانک های کارگزار خود در داخل و خارج از کشور صادر و از او می خواهد که وجه آنرا به ذینفع حواله پرداخت نماید.

الف) حواله های ارزی صادره : پس از مراجعه مشتری به شعب ارزی و ارائه درخواست صدور حواله ارزی و معرفی ارز حواله این بانک در کوتاهترین زمان ممکنه و از طریق سیستم پیشرفته سوئیفت نسبت به صدور حواله ارزی عهده کارگزارن خارجی و داخلی اقدام می نماید.
ب) حواله های ارزی وارده :‌ دستور پرداختی است که از طرف کارگزاران (بانکهای خارجی و داخلی) به این بانک صادر می شود که این بانک در کوتاهترین زمان ممکن پس از دریافت پیام سوئیفت امکان دریافت وجه توسط مشتری را فراهم می آورد.

برخی دانستنیهای مهم در مورد حساب های ارزی
افتتاح حساب های ارزی در بانک ملّت به ارزهای یورو، دلار کانادا، پوند انگلیس، ین ژاپن، فرانک سوئیس، درهم امارات متحده و ریال عربستان سعودی امکان پذیر می باشد. لیکن متقاضیان افتتاح حساب به دلار آمریکا صرفا می توانند نسبت به گشایش حسابهای قرض الحسنه پس انداز و قرض الحسنه جاری اقدام نمایند و گشایش حسابهای مدتدار به دلار آمریکا مجاز نمی باشد.
حداقل مبلغ قابل قبول برای افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری مدت دار ۱٫۰۰۰ یورو، حساب قرض الحسنه جاری ۲٫۰۰۰ یورو و قرض الحسنه پس انداز ۱۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزهای موضوعه می باشد.
به حساب های قرض الحسنه ارزی پس انداز نیز همانند حساب های ریالی و به قید قرعه جوایز نفیسی اعم از نقدی و غیرنقدی اعطاء می گردد.

=اعتبارات اسنادی
اعتبار اسنادی یک روش و وسیله تضمین پرداخت است که به موجب آن یک بانک برای پرداخت مبلغ معینی به فروشنده کالا یا خدمات، متعهد میشود مشروط بر اینکه اسناد مقرر شده حاکی از ارسال کالا یا انجام خدمات در موعد مقرر توسط فروشنده ارائه شود.

گشایش اعتبارات اسنادی دیداری بابت واردات کالا

• اشخاص مشمول
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی

• نوع کالا
کلیه کالاهای مجازبموجب مقررات صادرات و واردات

• مراحل انجام کار
- مراجعه مشتری به وزارتخانه ذیربط و ارائه پروفرما و دریافت مجوز ورودکالا
- مراجعه مشتری به وزارت بازرگانی واخذ مجوز ورود کالا
- ارائه اوراق ثبت سفارش ممهورشده به مهر وزارت بازرگانی، پروفرما، بیمه نامه و درصورت نیاز، مجوز سازمان حمل و نقل و پایانه های کشوربه یکی از شعب ارزی بانک ملت
تبصره :‌ انجام تشریفات مناقصه ویاارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه برای خریدهای دولتی بیش از یک میلیون دلارالزامی است.
- بررسی اهلیت اعتباری مشتری، صدور مصوبه اعتباری و تعیین درصد پیش پرداخت مورد نیاز
تبصره :‌ میزان پیش پرداخت برای واردات کلیه کالاها توسط وزارتخانه ها و نهادهای دولتی که از بودجه عمومی استفاده می نمایند۱۰۰درصد مبلغ اعتبار درروز گشایش
- تامین هزینه های افتتاح اعتباراسنادی توسط مشتری
- افتتاح اعتبار اسنادی از طریق ارسال پیام سوئیفتی
- حمل کالا و دریافت اسناد حمل از کارگزار
- تأمین ما به التفاوت وجه مورد نیاز تا مبلغ پیش پرداخت اولیه توسط مشتری، ظهر نویسی و تحویل اسناد به مشتری جهت ترخیص کالا

گشایش اعتبارات اسنادی با استفاده از خطوط اعتباری کوتاه مدت بین بانکی حداکثر یکساله (ریفاینانس) منعقده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملت

• اشخاص مشمول: کلیه واردکنندگان اعم از تولیدی و تجاری که نسبت به واردات کالا، مواد اولیه، قطعات یدکی، ماشین‌آلات خطوط تولیدی و خدمات اقدام می‌نمایند، می‌توانند با استفاده از خطوط اعتباری بین بانکی حداکثر یکساله اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی ریفاینانس نمایند.

• اشخاص مجاز: اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از تولیدی و تجاری با سابقه اعتباری حداقل ۵ سال، تولیدکنندگان و وارد کنندگان د ارو و مواد دارویی، خودروسازان و قطعه‌سازان

• کالاهای مجاز: کالا، مواد اولیه، قطعات یدکی، ماشین‌آلات خطوط تولیدی و خدمات قابل ورود به کشور

• مراحل انجام کار
۱ – مراجعه مشتری به شعبه ریالی که نزد آن حساب دارد و ارائه تقاضانامه استفاده از تسهیلات.
۲ – صدور مصوبه اعتباری توسط مراجع ذیربط (شعبه، مدیریت امور شعب، اداره کل اعتبارات و هیأت مدیره بانک ملت) براساس حدود اختیارات تفویضی.
۳ – انعکاس تقاضا از طریق شعب ارزی به ضمیمه تصاویر مصوبه، اوراق ثبت سفارش و پروفرما به اداره کل عملیات ارزی و یا اداره کل خارجه.
۴ – اخذ مجوز از اداره کل عملیات ارزی مبنی بر اختصاص خط اعتباری منعقده توسط بانک مرکزی یا اختصاص خط اعتباری توسط اداره کل خارجه از محل قراردادهای منعقده.
۵ – ارائه بیمه‌نامه، تأمین هزینه گشایش و پیش‌پرداخت به میزان حداقل ۱۰ درصد توسط مشتری و متعاقباً افتتاح اعتبار اسنادی از طریق ارسال پیام سوئیفتی.
۶ – صدور گواهی ثبت آماری توسط اداره کل عملیات ارزی بانک ملت پس از دریافت نسخ سند گشایش اعتبار، اوراق ثبت سفارش و پروفرمای مربوطه از شعب ارزی.
۷ – ارائه نسخه‌ای از پیام سوئیفتی گشایش اعتبار به اداره تأمین اعتبارات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت صدور LETTER OF INCLUSION برای آن دسته از قراردادهایی که نیاز به صدور LOI دارند.
۸ – تأمین حداقل ۱۰درصد اصل و فرع اعتبار توسط مشتری در زمان معامله اسناد، ظهرنویسی و تحویل اسناد به مشتری.
۹ – تأمین حداکثر ۸۰ درصد مابقی اصل و فرع اعتبار توسط مشتری در سررسید پرداخت وجه به کارگزار

توضیح۱: آن قسمت از وجه اعتبار اسنادی که توسط کارگزار در زمان معامله اسناد به فروشنده پرداخت میگردد تسهیلات اعطایی تلقی می گردد.

توضیح۲: این تسهیلات در داخل سقف مجاز فردی اعطای تسهیلات محسوب می گردد.

توضیح۳: اعطای تسهیلات بیش از سقف مجاز فردی منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

واردات خدمات و کالا/خدمات از طریق گشایش اعتبار اسنادی

• اشخاص مشمول کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی
• نوع خدمات خدمات مشاوره کارشناسان خارجی ،‌ انجام آموزش اعم از داخل کشور و یا خارج از کشور، خدمات کارشناسی اعم از نصب و راه اندازی دستگاههائی که به خارج ارسال می شود، خدمات ایزو استفاده از شبکه رایانه ای مانند اینترنت و اجاره دستگاهها، اسناد طراحی و مهندسی و …. به ارزش کمتر از ۹۰۰۰۰۰دلار، درمواردیکه واردات خدمات و یاکالا / خدمات به ارزش بیش از مبلغ مذکور مورد نظر باشد، اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.
• مراحل انجام کار در مورد پروفرماهائی که بابت واردات کالا / خدمات صادرشده :

- مراجعه مشتری به وزارتخانه ذیربط و ارائه پروفرما و دریافت مجوز ورود کالا
تبصره : چنانچه صرفا ورود خدمات مورد نظر باشد، مراجعه مشتری به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دریافت اوراق ثبت خدمت سپس مراجعه به بانک ملت جهت دریافت شماره ۸ رقمی ثبت سفارش
- ارائه اوراق ثبت سفارش و یا ثبت خدمت (حسب موارد مذکور)، پروفرما ودرصورت نیاز مجوز سازمان حمل ونقل و پایانه های کشور به یکی از شعب ارزی بانک ملت
- بررسی اهلیت اعتباری مشتری، صدور مصوبه اعتباری و تعیین درصد پیش پرداخت مورد نیاز
تبصره : میزان پیش پرداخت برای واردات کلیه کالاها و خدمات توسط وزارتخانه ها ونهادهای دولتی که ازبودجه عمومی استفاده می نمایند۱۰۰ درصد مبلغ اعتبار درروز گشایش می باشد.
- تامین هزینه های افتتاح اعتبار اسنادی توسط مشتری
- افتتاح اعتبار اسنادی با درج شرط ارائه ۱۰ درصد ضمانتنامه حسن انجام کار از طریق ارسال پیام سوئیفتی
تبصره : درج شرط کسر مالیات و دیگر کسورات قانونی مطابق نظر وزارت امور اقتصادی و دارائی از مبلغ خدمات در شرایط اعتبار اسنادی الزامی است مگر آنکه وزرات مذکور عدم لزوم کسر مالیات را تایید نماید.
- ارائه صورتحساب انجام کار و اخذ تائیدیه خریدار
- تامین مابه التفاوت مبلغ پیش پرداخت اولیه تا وجه مورد نیاز توسط مشتری و حواله وجه به ذینفع

واردات کالا و کالا / خدمات از طریق ثبت سفارش برات
تعریف : واردات بطریق فوق درمواقعی انجام می شود که اعتماد کامل بین طرفین قرارداد وجود داشته باشد.

در وصولی اسنادی، بانک بعنوان امین و واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می کند، به دستور فروشنده اسناد را که حاکی از حمل کالا و یا انجام خدمات می باشد، در مقابل دریافت مبلغ بدهی و یا قبول برات به خریدار ارائه می نماید.

• اشخاص مشمول
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی

• کالاهای مجاز
کلیه کالاهای مجاز طبق مقررات واردات و صادرات

• مراحل انجام کار
- مراجعه مشتری به وزارتخانه ذیربط و ارائه پروفرما و دریافت مجوز ورود کالا و یا کالا/خدمات
- مراجعه مشتری به وزرات بازرگانی و اخذ مجوز ورود کالا
- ارائه اوراق ثبت سفارش ممهورشده به مهر وزارت بازرگانی، پروفرما، بیمه نامه و درصورت نیاز، مجوزسازمان حمل ونقل و پایانه های کشوربه یکی ازشعب ارزی بانک ملت
- بررسی اهلیت اعتباری مشتری، صدورمصوبه اعتباری و تعیین درصد پیش پرداخت درصورت لزوم
- ابلاغ شماره برات به مشتری
- دریافت اسناد حمل منضم به برات از طریق بانک کارگزار
- درمورد بروات دیداری، تامین وجه توسط مشتری، ظهرنویسی و تحویل اسناد به مشتری و حواله وجه
- درمورد بروات مدتدار، قبولی نویسی توسط مشتری، تضمین پرداخت توسط بانک ملت (در صورت درخواست) ، ظهر نویسی و تحویل اسناد حمل به مشتری جهت ترخیص کالا

سویفت
SWIFT ( Society for World wide inter bank Financial Telecommunication)
بانک ملت به منظور ارتقاى کیفى و بالا بردن سرعت در ارائه خدمات ارزى به مشتریان خود در سال ۱۳۷۱ به عضویت شبکه جهانى سویفت در آمد و کار عملى خود با این سیستم را از سال ۱۳۷۲ آغاز نمود.
هدف از این الحاق استفاده از جدیدترین تکنولوژیهاى موجود در صنعت بانکدارى ، به منظور برقرارى ارتباط با سایر بانکهاى عضو این شبکه ، بوده است.

به خدمت گرفتن امنیت بالا در امر مبادله پیام و پرداخت هزینه های کمتر از دیگر اهداف بانک ملت در الحاق به این شبکه جهانی بوده است. اتصال به شبکه جهانى سویفت در واقع نقطه عطفى در امر اتوماسیون در شبکه ارزى بانک ملت محسوب میشود.

در حال حاضر ، کلیه شعب ارزى بانک ملت در تهران و شعب ارزى فعال شهرستانها، همچنین برخی ادارات تابعه اداره کل عملیات ارزی و اداره کل خارجه به منظور تسهیل و تسریع در امر ارسال و دریافت پیام به این شبکه متصل مى باشد.

بانک ملت اطمینان دارد که با استفاده از سیستم کامپیوترى سویفت ، شبکه ارزى قادر به ارائه تسهیلات مبادلاتى در کوتاه ترین زمان ممکن مى باشد .

اسکناس های قابل خرید
یورو – پوند انگلیس – دلار آمریکا – ین ژاپن – فرانک سوئیس – درهم امارات متحده – ریال عربستان سعودی – دلار کانادا – دینار بحرین.
خرید چکهای مسافرتی.
خرید حوالجات ارزی.
خرید موجودی حسابهای ارزی مشتری.
خرید اسکناس تا سقف ۵۰۰۰ دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر بلامانع بوده و خرید اسکناس و واریز نقدی به حساب ارزی و یا حواله آن بیش از سقف ۵۰۰۰ دلار مشروط به رعایت مقررات پیشگیری از پولشوئی مجاز می باشد.
خرید ارز بصورت اسکناس و دارای اظهارنامه تا سقف مندرج در اظهار نامه مجاز می باشد.
خرید ارز توسط شعب خارج از کشور و انتقال ریال مربوطه جهت ذینفع های نهائی در کلیه بانکها در اسرع وقت.

فروش ارز
ارز مسافرتی حداکثر ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت دارنده گذرنامه و ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن نیز بابت هر همراه در هر سفر. (به استثنای ارز یورو)
فروش ارز مسافرتی به ارز یورو به ترتیب فوق حداکثر ۲۰۰۰ یورو در هر سفر بلا مانع است.
ارز درمانی
ارز ماموریت (دولتی- غیر دولتی)
اموردانشجوئی.
فرصتهای مطالعاتی و سایر دوره های آموزشی در داخل و خارج از کشور ( اعم از مراکزدانشگاهی و غیر دانشگاهی ( دولتی و غیر دولتی)
انتقال ارز بابت حق عضویت و حق ثبت نام در سازمانها و مجامع بین المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی (دولتی ، غیردولتی)
هزینه ثبت نام شرکت در امتحانات علمی و تخصصی در داخل و خارج از کشور و هزینه اخذ پذیرش از دانشگاه
هزینه شرکت در نمایشگاههای خارج از کشور

تامین ارز صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی و خدمات فنی و مهندسی بابت خرید اسناد مناقصه و تامین هزینه های بازاریابی و همچنین بازرگانان و دارندگان کارت بازرگانی بابت تامین هزینه های بازاریابی
انتقال حقوق کارکنان خارجی (دولتی – غیر دولتی – تعاونی- خصوصی)
پرداخت حق الوکاله در رابطه با دعاوی خارجی
بابت اصل و سود سرمایه گذاری خارجی
جهانگردان خارجی
هزینه حمل جنازه
بابت درآمدهای ریالی کنسولی سفارتخانه ها
بابت کارمزدها
بابت تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان ، واردکنندگان و نمایندگی شرکتهای کشتیرانی
هزینه دفاتر خارج از کشور (دولتی ، غیر دولتی)
هزینه اجاره و اشتراک شبکه های اطلاعاتی (اینترنت – تله ریت – رویتر ….) (دولتی ، غیردولتی)
کارت اعتباری
هزینه برگزاری همایشهای بین المللی و اعطاء جوایز از جشنواره ها و مسابقات (دولتی ، غیر دولتی)
هزینه انجام آزمایشهای علمی و فنی ، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی بین المللی (استاندارد و کیفیت و…) (دولتی، غیردولتی)
هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافتهای ماهواره های ارتباطی
هزینه زندگی و حق حضانت
انتقال درآمدهای ریالی شرکتهای هواپیمایی خارجی پس از تبدیل به ارز
فروش ارز بابت هزینه های سوخت ، هندلینگ و حقوق خدمه خارجی ، حق بیمه (دولتی ، غیردولتی)
فروش و انتقال ارز جهت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سایر شرکتهای ریلی
فروش و انتقال ارز بابت هزینه های شرکتهای بیمه ایرانی
فروش و انتقال لیر سوریه از محل حساب تسویه لیر سوریه.
فروش و انتقال ارز بابت تامین وجه الضمان ضمانتنامه های ارزی صادر توسط بانکها.
فروش ارز به شرکتهای منتخب برای اعزام عمره مفرده.
فروش و انتقال ارز بابت تبدیل موجودی حسابهای ریالی افراد غیر مقیم.
فروش ارز بابت افتتاح حساب ارزی حداکثر به میزان ۱۰۰۰ دلار.
فروش ارز بابت تامین هزینه بلیط طرفهای خارجی به درخواست وزارتخانه ها ، سازمانها، شرکت های دولتی و غیر دولتی حداکثر به میزان ۱۰,۰۰۰ دلار به تائید ذیحساب یا مدیر امور مالی و معاونت اداری مالی.

مدارک و شرایط و مجوزهای لازم برای خدمات ارزی
“ویژه مشتریان”

حوالجات ارزی

* حوالجات ارزی صادره
الف ـ تامین وجه حواله به صورت ریال
- فرم تکمیل شده در خواست صدور حواله ارزی شامل :
۱- نام ، آدرس و شماره تلفن فرستنده به زبان انگلیسی
۲- نام ، آدرس و مشخصات سویفتی بانک ذینفع به زبان انگلیسی
۳- شماره حساب گیرنده حواله یا IBAN NUMBER به زبان انگلیسی
۴- مشخصات کامل ذینفع حواله به زبان انگلیسی
۵- مشخص کردن دلایل صدور حواله به زبان انگلیسی
- تعهدنامه (بیانیه) بابت صدور حواله / گشایش و ابلاغ اعتبار اسنادی (صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- فرم تکمیل شده درخواست مربوط به اشخاص حقیقی وحقوقی(درصورت استفاده ازارزمتقاضی)

ب ـ تامین وجه حواله از محل حواله وارده
- فرم تکمیل شده در خواست صدور حواله ارزی شامل :
۱- نام ، آدرس و شماره تلفن فرستنده به زبان انگلیسی
۲- نام ، آدرس و مشخصات سویفتی بانک ذینفع به زبان انگلیسی
۳- شماره حساب گیرنده حواله یا IBAN NUMBER به زبان انگلیسی
۴- مشخصات کامل ذینفع حواله به زبان انگلیسی
۵- مشخص کردن دلایل صدور حواله به زبان انگلیسی
- تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)

ج ـ تامین وجه حواله بصورت اسکناس و نقود بیگانه
- فرم تکمیل شده در خواست صدور حواله ارزی شامل :
۱- نام ، آدرس و شماره تلفن فرستنده به زبان انگلیسی
۲- نام ، آدرس و مشخصات سویفتی بانک ذینفع به زبان انگلیسی
۳- شماره حساب گیرنده حواله یا IBAN NUMBER به زبان انگلیسی
۴- مشخصات کامل ذینفع حواله به زبان انگلیسی
۵- مشخص کردن دلایل صدور حواله به زبان انگلیسی
- تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- داشتن حساب وتائید صلاحیت(تا سقف مبلغ ۵۰۰۰ دلار و بمنظوررعایت قوانین پولشوئی)
- اظهارنامه گمرکی در مبادی ورودی برای مسافران خارجی (تا سقف مبلغ اظهارنامه و به منظور رعایت قوانین پولشوئی)

د ـ تامین وجه حواله با خرید ارز از صرافی
- فرم تکمیل شده در خواست صدور حواله ارزی (صرافی بانک ملت) شامل :
۱- نام ، آدرس و شماره تلفن فرستنده به زبان انگلیسی
۲- نام ، آدرس و مشخصات سویفتی بانک ذینفع به زبان انگلیسی
۳- شماره حساب گیرنده حواله یا IBAN NUMBER به زبان انگلیسی
۴- مشخصات کامل ذینفع حواله به زبان انگلیسی
۵- مشخص کردن دلایل صدور حواله به زبان انگلیسی
- تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- فرم تکمیل شده درخواست خرید ارز از صرافی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی (در صورت استفاده از ارز متقاضی)

هـ ـ تامین وجه حواله با خرید ارز از مناطق آزاد
- فرم تکمیل شده در خواست صدور حواله ارزی (درخواست انتقال وجوه ارزی از مناطق آزاد)  شامل :
۱- نام ، آدرس و شماره تلفن فرستنده به زبان انگلیسی
۲- نام ، آدرس و مشخصات سویفتی بانک ذینفع به زبان انگلیسی
۳- شماره حساب گیرنده حواله یا IBAN NUMBER به زبان انگلیسی
۴- مشخصات کامل ذینفع حواله به زبان انگلیسی
۵- مشخص کردن دلایل صدور حواله به زبان انگلیسی
- تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- فرم تکمیل شده درخواست خرید ارز از مناطق آزاد (در صورت استفاده از ارز متقاضی)

* حوالجات ارزی وارده
- افتتاح حساب و یا داشتن حساب ارزی یا ریالی نزد بانک
- مدارک شناسایی معتبر (شامل : کارت ملی ، شناسنامه ، گواهینامه یا گذرنامه) درصورت پرداخت وجه بدون داشتن حساب

حساب های ارزی

* حساب های قرض الحسنه جاری ارزی
• اشخاص حقیقی:
- داشتن ۱۸ سال تمام (ارائه حکم رشد متقاضی از دادگاه صالحه مورد قبول می باشد)
- داشتن سواد خواندن و نوشتن
تبصره : برای افراد روشندل ، بی سواد و معلولین از ناحیه دو دست اخذ فرم وکالتنامه که مفاد آن در دفاتر اسناد رسمی توسط شخص مورد اعتماد وی به عنوان وکیل تنظیم شده الزامی است.
- داشتن حداقل یک نفر صاحب حساب به عنوان معرف
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- تکمیل کارت افتتاح حساب
- ارائه شناسنامه عکسدار و کارت ملی و تصویر آن (در صورتیکه سپرده مشترک باشد شناسنامه و کارت ملی شرکا)
تبصره :  در خصوص اشخاص خارجی : ارائه گذرنامه ، پروانه اقامت دائم و فتوکپی آنها (جهت اتباع افغانی و عراقی ارائه دفترچه پناهندگی ، کارت هویت ویژه اتباع خارجی ، برگه آمایش ۴ و گذرنامه) الزامی است
- بلامانع بودن افتتاح حساب جاری ریالی و ارزی براساس استعلامات بعمل آمده و رعایت ضوابط بانک مرکزی (منجمله نداشتن چک برگشتی)
نکته : برای افتتاح حساب های دولتـی نیاز به اخذ استعلام چک برگشتی برای صاحبان امضاء   نمـی باشد.

• اشخاص حقوقی
- اصل و کپی شناسنامه عکسدار و کارت ملی کلیه صاحبان امضا
- اصل و کپی اساسنامه
- اصل و کپی آگهی تاسیس
- اصل و کپی روزنامه رسمی وآگهی آخرین تغییرات
- اصل و کپی اولین جلسه هیات موسس
- اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکتها
- اصل و کپی شرکتنامه
- فرم تکمیل شده نمونه امضا
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- کارت تکمیل شده افتتاح حساب
- ارائه مجوز خزانه داری کل وزارت امور اقتصاد و دارایی (برای حسابهای دولتی)

* حساب های قرض الحسنه پس انداز ارزی
• اشخاص حقیقی
- اصل شناسنامه عکس دار و کارت ملی و تصویر آن (در صورتیکه سپرده مشترک باشد شناسنامه و کارت ملی شرکا)
تبصره :  در خصوص اشخاص خارجی : ارائه گذرنامه ، پروانه اقامت دائم یا موقت و فتوکپی آنها (جهت اتباع افغانی و عراقی ارائه دفترچه پناهندگی ، کارت هویت ویژه اتباع خارجی ، برگه آمایش ۴ و گذرنامه) الزامی است
- دوقطعه عکس( در صورت درخواست مشتری مبنی بر عکس دار نمودن کارت حساب)
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- کارت تکمیل شده افتتاح حساب

• اشخاص حقوقی
- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه صاحبان امضا
- اصل و کپی اساسنامه
- اصل و کپی آگهی تاسیس
- اصل و کپی روزنامه رسمی و آگهی آخرین تغییرات
- اصل و کپی اولین جلسه هیات موسس
- اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکتها
- اصل و کپی شرکتنامه
- فرم تکمیل شده نمونه امضا
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- کارت تکمیل شده افتتاح حساب

* حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت ویژه و سرمایه گذاری مدت دار ارزی
• اشخاص حقیقی
- داشتن ۱۸ سال تمام (ارائه حکم رشد متقاضی از دادگاه صالحه مورد قبول می باشد)
- شناسنامه عکسدار ، کارت ملی و تصویر آنها (در صورتیکه سپرده مشترک باشد شناسنامه و کارت ملی شرکا)
تبصره :  در خصوص اشخاص خارجی : ارائه گذرنامه ، پروانه اقامت دائم یا موقت و فتوکپی آنها (جهت اتباع افغانی و عراقی ارائه دفترچه پناهندگی ، کارت هویت ویژه اتباع خارجی ، برگه آمایش ۴ و گذرنامه) الزامی است
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- برگ تکمیل شده قرارداد سپرده
- افتتاح یک حساب ارزی دیگر جهت واریز سود نزد شعبه افتتاح کننده (برای سپرده های مدتدار)
- افتتاح حسابهای سپرده مدتدارارزی صرفاًبه مدت ۱ ، ۳ ، ۶ ،۹ ماهه و یکساله امکان پذیر است.

• اشخاص حقوقی
- افتتاح حسابهای سرمایه گذاری صرفاً برای شرکتهای غیر دولتی امکان پذیر است.
- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه سپرده گذاران
- اصل و کپی اساسنامه
- اصل و کپی آگهی تاسیس
- اصل و کپی روزنامه رسمی و آگهی آخرین تغییرات
- اصل و کپی اولین جلسه هیات موسس
- اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکتها (شرکتهای سهامی خاص نامحدود)
- اصل و کپی شرکتنامه (شرکتهای سهامی عام محدود)
- درخواست کتبی افتتاح حساب
- برگ تکمیل شده قرارداد سپرده

خرید و فروش ارز
* خرید ارز
- ارائه مدارک شناسایی معتبر :
ایرانیان : ۱- شناسنامه عکسدار ۲- کارت ملی
اتباع سایر کشورها: ۱- گذرنامه معتبر ۲ – آدرس دقیق محل اقامت درایران
توجه: خرید ارز تا مبلغ ۵۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارز با ارائه مدارک شناسایی و بالاتر از آن با رعایت مقررات پیشگیری از پولشوئی بلامانع است .
- ارائه اظهارنامه گمرکی از مبادی ورودی کشور که دریافت اسکناس تا سقف مندرج در اظهارنامه مجاز است.

* فـروش ارز مسافرتی
-  گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران
- بلیط مسافرت ( اعم از یکسره یا دوسره) هوائی ، زمینی، دریائی
تبصره : در مورد رانندگان بین المللی و افرادیکه با وسیله نقلیه شخصی خود به خارج از کشور مسافرت می کنند ارائه کابوتاژ اتومبیل بجای بلیط بلامانع است.
توجه: فروش ارز تا مبلغ ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت دارنده گذرنامه و ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن بابت هر همراه در هر سفر مجاز است .
- درخواست کتبی خرید ارز مسافرتی
- اعلام کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع اعم از بانک ، مؤسسه اعتباری غیربانکی و یا صرافی مجاز.
- لیست تایید شده زائران تهیه شده توسط دفاتر سازمان حج و زیارت (فروش ارز مسافرتی به زائران حج تمتع و عمره مفرده)

بروات اسنادی
* برات اسنادی با تعهد بانک
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- اوراق ثبتارش و پروفرما
- بیمه‌نامه
- تعهدنامه‌های مربوطه شامل:
• تعهدنامه ورود، ترخیص و ارائه برگ ترخیص (در مواردیکه ارز مربوطه توسط بانک تامین می‌گردد)
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله
• تعهدنامه پذیرش نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- فرم تقاضای ثبت سفارش براتی
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)
- قرارداد جعاله اعتبار اسنادی منعقده با واحد ریالی

* برات اسنادی بدون تعهد بانک
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی)
- اوراق ثبتارش و پروفرما
- بیمه نامه
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- تکمیل فرم تقاضای ثبت سفارش براتی
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)

- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- تعهدنامه‌ها شامل :
• تعهدنامه ورود، ترخیص و ارائه برگ ترخیص
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله
• تعهدنامه پذیرش نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)

اعتبارات اسنادی
اعتبار اسنادی صادراتی:
- مدارک صدور کالا و خدمات سنوات قبلی نظیر اظهارنامه خروج کالا و …
- کارت بازرگانی معتبر
- تاییدیه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (در خصوص صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی که دارای رتبه بندی معاونت مذکور می باشند .)
- گواهی تایید صلاحیت از مرجع ذیصلاح (درخصوص شرکتها و موسسات فاقد رتبه بندی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری )
- ارائه قرارداد انجام کار (در خصوص صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی)

اعتبارات اسنادی وارداتی
* اعتبار اسنادی دیداری

مدارک اخذ شده توسط شعبه ریال
- داشتن اهلیت قانونی
- افتتاح حساب جاری (درصورت فقدان)
- ردیف بودجه سالانه (برای سازمانها و دستگاه های دولتی )
- جواز کسب دربخش بازرگانی (برای واحدهای تولیدی)
- عدم سوابق منفی در سیستم بانکی
- توانایی واریز مابقی وجه اسناد رسیده در سررسید های مقرر
- تکمیل پرسشنامه ویژه واحدهای بازرگانی
- مدارک ثبتی شرکت
- آگهی تغییرات طی دوسال گذشته
- پروانه کسب
- صورت های مالی دو سال قبل (ترازنامه و سود وزیان ) با مهر وامضای شرکت
- تراز آزمایشی منتهی به پایان ماه قبل با مهر و امضای شرکت
- کپی اسناد مالکیت ، دفتر مرکزی ، نمایشگاه ، انبار
- کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ومدرک تحصیلی مدیران وسهامداران عمده

مدارک اخذ شده توسط شعبه ارز
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- اوراق ثبتارش
- اصل پروفرم
- فرم تکمیل شده تقاضای گشایش اعتبار اسنادی
- اعلام کتبی به دفتر نمایندگی شرکت بازرسی کننده مجاز (درصورت درج شرط بازرسی کالا در اعتبار)
- اصل بیمه نامه به نفع بانک ملت
- اصل رسید پرداخت کل حق بیمه و یا کپی برابر اصل شده توسط شرکت بیمه.
- الحاقیه (اگر اصلاحی در شرایط اعلام شده اعتبار پیش بیاید)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف کنسولگری (درصورت درخواست حذف)
- تعهدنامه های اخذ شده از مشتری شامل :
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله مربوط به گشایش اعتبار اسنادی مدت دار (برای اعتبارات گشایش شده در سال جدید لازم نمی باشد)
• تعهدنامه قبول پرداخت مابه التفاوت نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه ورود ، ترخیص و ارائه برگ ترخیص کالای خریداری شده از خارج
• تعهدنامه گشایش اعتبار اسنادی به دلار آمریکا و پوندانگلیس
• تعهدنامه تناسب کرایه حمل با کالای حمل شده
• تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- قرارداد جعاله اعتبار اسنادی منعقده با واحد ریالی
- نامه پذیرش مسئولیت حذف ارائه گواهی بازرسی
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل صادره شرکت بازرسی کننده (در موارد درج شرط بازرسی کالا در شرایط اعتبار)
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- انجام تشریفات مناقصه یا ارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه (دررابطه با معاملات دولتی با مبلغ بالای یک میلیون دلار)
- مجوزهای قانونی از وزارتخانه ها و مراجع  ذیصلاح (در صورت لزوم)
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)

* اعتبار اسنادی مدتدار
مدارک اخذ شده توسط شعبه ریال
- داشتن اهلیت قانونی
- افتتاح حساب جاری (درصورت فقدان)
- ردیف بودجه سالانه (برای سازمانها و دستگاه های دولتی )
- جواز کسب دربخش بازرگانی (برای واحدهای تولیدی)
- عدم سوابق منفی در سیستم بانکی
- توانایی واریز مابقی وجه اسناد رسیده در سررسید های مقرر
- تکمیل پرسشنامه ویژه واحدهای بازرگانی
- مدارک ثبتی شرکت
- آگهی تغییرات طی دوسال گذشته
- پروانه کسب
- صورت های مالی دو سال قبل (ترازنامه و سود وزیان ) با مهر وامضای شرکت
- تراز آزمایشی منتهی به پایان ماه قبل با مهر و امضای شرکت
- کپی اسناد مالکیت ، دفتر مرکزی ، نمایشگاه ، انبار
- کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ومدرک تحصیلی مدیران وسهامداران عمده
مدارک اخذ شده توسط شعبه ارز:
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- اوراق ثبتارش
- اصل پروفرم
- فرم تکمیل شده تقاضای گشایش اعتبار اسنادی
- اعلام کتبی به دفتر نمایندگی شرکت بازرسی کننده مجاز(درصورت درج شرط بازرسی کالا در اعتبار)
- اصل بیمه نامه به نفع بانک ملت
- اصل رسید پرداخت کل حق بیمه و یا کپی برابر اصل شده توسط شرکت بیمه
- الحاقیه (اگر اصلاحی در شرایط اعلام شده اعتبار پیش بیاید)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف کنسولگری (درصورت درخواست حذف)
- تعهدنامه های اخذ شده از مشتری شامل :
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله مربوط به گشایش اعتبار اسنادی مدت دار
• تعهدنامه قبول پرداخت مابه التفاوت نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه ورود ، ترخیص و ارائه برگ ترخیص کالای خریداری شده از خارج
• تعهدنامه گشایش اعتبار اسنادی به دلار آمریکا و پوندانگلیس
• تعهدنامه تناسب کرایه حمل با کالای حمل شده
• تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- قرارداد جعاله اعتبار اسنادی منعقده با واحد ریالی
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل صادره شرکت بازرسی کننده (در موارد درج شرط بازرسی کالا در شرایط اعتبار)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف ارائه گواهی بازرسی
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- انجام تشریفات مناقصه یا ارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه (دررابطه با معاملات دولتی با مبلغ بالای یک میلیون دلار)
- مجوزهای قانونی از وزارتخانه ها و مراجع  ذیصلاح (در صورت لزوم)
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)

* اعتبار اسنادی ریفاینانس
مدارک اخذ شده توسط شعبه ریال
- داشتن اهلیت قانونی
- افتتاح حساب جاری (درصورت فقدان)
- ردیف بودجه سالانه (برای سازمانها و دستگاه های دولتی )
- جواز کسب دربخش بازرگانی (برای واحدهای تولیدی)
- عدم سوابق منفی در سیستم بانکی
- توانایی واریز مابقی وجه اسناد رسیده در سررسید های مقرر
- تکمیل پرسشنامه ویژه واحدهای بازرگانی
- مدارک ثبتی شرکت
- آگهی تغییرات طی دوسال گذشته
- پروانه کسب
- صورت های مالی دو سال قبل (ترازنامه و سود وزیان ) با مهر وامضای شرکت
- تراز آزمایشی منتهی به پایان ماه قبل با مهر و امضای شرکت
- کپی اسناد مالکیت ، دفتر مرکزی ، نمایشگاه ، انبار
- کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ومدرک تحصیلی مدیران وسهامداران عمده

مدارک اخذ شده توسط شعبه ارز
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- اوراق ثبتارش
- اصل پروفرم
- فرم تکمیل شده تقاضای گشایش اعتبار اسنادی بصورت ریفاینانس
- اعلام کتبی به دفتر نمایندگی شرکت بازرسی کننده مجاز(درصورت درج شرط بازرسی کالا در اعتبار)
- اصل بیمه نامه به نفع بانک ملت
- اصل رسید پرداخت کل حق بیمه و یا کپی برابر اصل شده توسط شرکت بیمه
- الحاقیه (اگر اصلاحی در شرایط اعلام شده اعتبار پیش بیاید)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف کنسولگری (درصورت درخواست حذف)
- تعهدنامه های اخذ شده از مشتری شامل :
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله مربوط به گشایش اعتبار اسنادی مدت دار(برای اعتبارات گشایش شده در سال جدید لازم نمی باشد)
• تعهدنامه قبول پرداخت مابه التفاوت نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه ورود ، ترخیص و ارائه برگ ترخیص کالای خریداری شده از خارج
• تعهدنامه گشایش اعتبار اسنادی به دلار آمریکا و پوندانگلیس
• تعهدنامه تناسب کرایه حمل با کالای حمل شده
• تعهدنامه(بیانیه) بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتبار اسنادی(صرفاً به جهت کشورهای اروپایی)
- قرارداد جعاله اعتبار اسنادی منعقده با واحد ریالی
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل صادره شرکت بازرسی کننده (در موارد درج شرط بازرسی کالا در شرایط اعتبار)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف ارائه گواهی بازرسی
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- انجام تشریفات مناقصه یا ارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه (دررابطه با معاملات دولتی با مبلغ بالای یک میلیون دلار)
- مجوزهای قانونی از وزارتخانه ها و مراجع  ذیصلاح (در صورت لزوم)
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)

* اعتبار اسنادی با استفاده از صندوق ذخیره ارزی
مدارک اخذ شده توسط شعبه ریال
- داشتن اهلیت قانونی
- افتتاح حساب جاری (درصورت فقدان)
- ردیف بودجه سالانه (برای سازمانها و دستگاه های دولتی )
- جواز کسب دربخش بازرگانی (برای واحدهای تولیدی)
- عدم سوابق منفی در سیستم بانکی
- توانایی واریز مابقی وجه اسناد رسیده در سررسید های مقرر
- تکمیل پرسشنامه ویژه واحدهای بازرگانی
- مدارک ثبتی شرکت
- آگهی تغییرات طی دوسال گذشته
- پروانه کسب
- صورت های مالی دو سال قبل (ترازنامه و سود وزیان ) با مهر وامضای شرکت
- تراز آزمایشی منتهی به پایان ماه قبل با مهر و امضای شرکت
- کپی اسناد مالکیت ، دفتر مرکزی ، نمایشگاه ، انبار
- کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ومدرک تحصیلی مدیران وسهامداران عمده
مدارک اخذ شده توسط شعبه ارز:
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- پروفرمای ممهور شده به مهر صندوق ذخیره ارزی
- اوراق ثبتارش
- تقاضای گشایش اعتبار اسنادی به صورت صندوق ذخیره ارزی
- اعلام کتبی به دفتر نمایندگی شرکت بازرسی کننده مجاز
- اصل بیمه نامه به نفع بانک ملت
- اصل رسید پرداخت کل حق بیمه و یا کپی برابر اصل شده توسط شرکت بیمه.
- الحاقیه (اگر اصلاحی در شرایط اعلام شده اعتبار پیش بیاید)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف کنسولگری (درصورت درخواست حذف)
- تعهدنامه های اخذ شده از مشتری شامل :
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله مربوط به گشایش اعتبار اسنادی مدت دار(برای اعتبارات گشایش شده در سال جدید لازم نمی باشد)
• تعهدنامه قبول پرداخت مابه التفاوت نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه ورود ، ترخیص و ارائه برگ ترخیص کالای خریداری شده از خارج
• تعهدنامه گشایش اعتبار اسنادی به دلار آمریکا و پوندانگلیس
• تعهدنامه تناسب کرایه حمل با کالای حمل شده
• تعهدنامه(بیانیه)بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتباراسنادی(صرفاً جهت کشورهای اروپایی)
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل صادره شرکت بازرسی کننده
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- انجام تشریفات مناقصه یا ارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه (دررابطه با معاملات دولتی با مبلغ بالای یک میلیون دلار)
- مجوزهای قانونی از وزارتخانه ها و مراجع  ذیصلاح (در صورت لزوم)
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)
- نامه وزارت صنایع به اداره کل اعتبارات
- نامه شرکت مبنی بر نو بودن ماشین آلات وارداتی
- قرارداد مشارکت مدنی ارزی

* اعتبار اسنادی فاینانس
مدارک اخذ شده توسط شعبه ریال
- داشتن اهلیت قانونی
- افتتاح حساب جاری (درصورت فقدان)
- ردیف بودجه سالانه (برای سازمانها و دستگاه های دولتی )
- جواز کسب دربخش بازرگانی (برای واحدهای تولیدی)
- عدم سوابق منفی در سیستم بانکی
- توانایی واریز مابقی وجه اسناد رسیده در سررسید های مقرر
- تکمیل پرسشنامه ویژه واحدهای بازرگانی
- مدارک ثبتی شرکت
- آگهی تغییرات طی دوسال گذشته
- پروانه کسب
- صورت های مالی دو سال قبل (ترازنامه و سود وزیان ) با مهر وامضای شرکت
- تراز آزمایشی منتهی به پایان ماه قبل با مهر و امضای شرکت
- کپی اسناد مالکیت ، دفتر مرکزی ، نمایشگاه ، انبار
- کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ومدرک تحصیلی مدیران وسهامداران عمده

مدارک اخذ شده توسط شعبه ارز
- کارت بازرگانی معتبر
- کارت اقتصادی (برای اشخاص حقوقی )
- اوراق ثبتارش
- اصل پروفرم
- فرم تکمیل شده تقاضای گشایش اعتبار اسنادی به صورت فاینانس
- اعلام کتبی به دفتر نمایندگی شرکت بازرسی کننده مجاز
- اصل بیمه نامه به نفع بانک ملت
- اصل رسید پرداخت کل حق بیمه و یا کپی برابر اصل شده توسط شرکت بیمه
- الحاقیه (اگر اصلاحی در شرایط اعلام شده اعتبار پیش بیاید)
- نامه پذیرش مسئولیت حذف کنسولگری (درصورت درخواست حذف)
- تعهدنامه های اخذ شده از مشتری شامل :
• تعهدنامه واقعی بودن موضوع معامله مربوط به گشایش اعتبار اسنادی مدت دار(برای اعتبارات گشایش شده در سال جدید لازم نمی باشد)
• تعهدنامه قبول پرداخت مابه التفاوت نوسانات نرخ ارز
• تعهدنامه ورود ، ترخیص و ارائه برگ ترخیص کالای خریداری شده از خارج
• تعهدنامه گشایش اعتبار اسنادی به دلار آمریکا و پوندانگلیس
• تعهدنامه تناسب کرایه حمل با کالای حمل شده
• تعهدنامه(بیانیه)بابت صدور/گشایش وابلاغ اعتباراسنادی(صرفاًبجهت کشورهای اروپایی)
- قرارداد جعاله اعتبار اسنادی منعقده با واحد ریالی
- نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل صادره شرکت بازرسی کننده
- گواهی قیمت صادره از شرکت بازرسی کننده (درصورتی که پروفرما صادره از دوبی باشد)
- فرم تکمیل شده مشخصات نمایندگی خارجی در ایران (یا اعلام عدم وجود نمایندگی)
- انجام تشریفات مناقصه یا ارائه مجوز ترک تشریفات مناقصه (دررابطه با معاملات دولتی با مبلغ بالای یک میلیون دلار)
- مجوزهای قانونی از وزارتخانه ها و مراجع  ذیصلاح (در صورت لزوم)
- مجوز وزارت راه و ترابری در مورد کالاهایی با اوزان ذیل که با ناوگان خارجی وارد کشور می شوند در حمل :
دریایی : بالای ۵۰۰ تن
زمینی : بالای ۱۰۰ تن
هوایی : بالای ۵۰۰ کیلو باشد.( به استثنای محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی)
- نامه بانک مرکزی به وزارتخانه مربوطه و اعلام موافقت
- تائیدیه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ( جهت بخشهای دولتی)
- برگ اعلامیه مشتری (بابت هزینه های جانبی و بیمه صادراتی)
- نامه بانک مرکزی به بانک عامل و اعلام منبع تامین مالی کننده طرح و مسدودی مبلغ
- ضمانتنامه حسن انجام کار و پیش پرداخت از اداره ضمانتنامه ها
- گشایش حساب امانی (حساب یورو جهت اخذ مالیات بخشهای خدماتی و تودیع سپرده )

 • Share on Facebook
 • Share on twitter
 • Share on Google Plus
bankbin
مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. mohmad

  سلام روز به خیر
  یک سئوال داشتم
  من میخواستم یک حساب در دبی داشته باشم که بتوانم ریال از اینجا به دبی حواله کنم
  انجا درهم و دلار بخرم و به حساب چین بزنم
  چطور این مساله امکان پذیر است
  ایا بانک ملت چنین شعبه ای در دبی دارد که من انجا حساب باز کنم
  و ایا میشود پول به ریال برای ان شعبه فرستاد یا نه ؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bankbin

اخبار ارز Bankbin

اقتصادی Bankbin

بانک bankbin

“بانک سپه” برای چهارمین سال عامل “خرید تضمینی گندم” شد

"بانک سپه" برای چهارمین سال عامل "خرید تضمینی گندم" شد   مدير و سخنگوي پروژه خريد تضميني گندم و برنج بانک...

بانک بين bankbin